Люди люблять сперечатися. Люди люблять порівнювати. Це починається в дитинстві з таких важливих питань, як «хто сильніший, кит або слон» або «чий тато самий крутий» і успішно продовжується у зрілі роки такими дріб'язковими суперечками, як «за якого політика голосувати» і «де взяти і гроші, і що з ними потім зробити».

Суперечки на тему «який сорт стали кращий для ножа» теж не нові. Вони зародилися, швидше за все, одночасно з винаходом ковальства і успішно тривають досі. Звичайно, продовжуватимуться ці суперечки й надалі. Хоча б з тієї причини, що абсолютно кращого за всіма параметрами сорту сталі просто не існує в природі. Виготовляється безліч пристойних сортів сталі високої якості. Але варто таки розуміти, що створювалися вони для різних конкретних завдань.

Так що суперечка на тему «яка ножова сталь – найкраща» дуже схожа на суперечку, «яка марка (або модель) автомобіля – найкраща». Можна сказати, що Феррарі випускає просто шедевральні спорткари, але на рибалку та полювання ви (якщо ви у своєму розумі) на такому автомобілі все ж таки не поїдете. Не розумнішою буде спроба брати участь у кільцевих перегонах на повнопривідному всюдиході або тракторі.

Ці порівняння цілком доречні. Між різними ножовими сталями (і різними ножами) мають місце відмінності навіть значно більші, чим між джипом і болідом Формули 1.

Що слід знати про ножові сталі взагалі

Будь-яка сталь є системою, що поєднує в собі ряд різних властивостей і параметрів, що часом суперечать один одному.

Цьому матеріалу однаково потрібні і твердість, і в'язкість. Але, проблема в тому, що зі зростанням твердості (а отже, міцності та стійкості гостроти ріжучої кромки), в'язкість падає (що спричиняє підвищення крихкості). І, навпаки, при зростанні показника в'язкості падає твердість. Сталь стає «пластиліновою».

Таким чином, одночасне досягнення, міцності, гостроти заточування, стійкості до корозії, простоти в обслуговуванні завжди призводило до необхідності різного роду компромісних рішень.

Відштовхуючись від того, для чого призначений конкретний сорт сталі, і обирався пріоритетним той чи інший параметр (іноді, на шкоду іншим показникам).

Досягти поставленої мети, зберігши у своїй сталі збалансованість показників – головне завдання металургів. Чим більшою мірою це вдалося – тим кращою (і часто дорожчою) стає сталь.

Для чого потрібний ніж

Перед покупкою ножа слід визначитися, а для чого, власне, він вам потрібен? Ваше особисте розуміння цього питання помітно підкорегує ваш вибір. І, швидше за все, саме при такому уважному та свідомому підході до вибору, шанси на успіх будуть найбільшими.

Пояснимо нашу думку, навівши кілька простих, але конкретних прикладів.

Сорти стали для кишенькового міського складаного ножа

Ніж, що живе на кишені городянина повинен добре різати і бути готовим до роботи щодня і будь-якої миті. Тому, найчастіше для таких клинків вибирають якусь нержавіючу або інструментальну сталь якістю повище.

Особливо «модні» зараз порошкові швидкоріжучі сталі. У сучасних моделях високої якості застосовують такі сорти як: S35VN (приклад – відмінний складаний ніж CH 3510 від CH Knives), або сталь Böhler M390 (приклад – у Real Steel S3 puukko flipper).

У недорогих моделях добре показують себе 8Cr13MoV (як на Grand Way 008 OWJ) або заслужена 440С, яка нехай вже і не є топом з топів, але має довгу добру історію і заслужену репутацію.

Сталь для туристичного ножа

Маркетологи вигадали для таких ножів безліч різних назв. Ви запросто зустрінете такі поняття та терміни, як «аутдор», «бушкрафт», «ніж для виживання», «тактик». Але що б там не було в назві, факт залишається фактом: дике природне середовище піддає ніж серйозним іспитам. Тому до такого клинка пред'являються вимоги високої міцності, по можливості, універсальності, здатності не тільки до різу, а й до рубання та різного роду силових робіт. Не зайвою буде здатність легко заточуватись, правитись і лагодитись у польових умовах.

Ще один привід для суперечок – чи потрібна такому ножу стійкість до корозії. Адже загальновідомо, що нержавійки часто м'якші, пластичніші за іржавіючу високовуглецеву сталь.

На жаль, і тут немає абсолютно вірної єдиної відповіді на всі випадки життя. Все залежить від умов, у яких експлуатуватиметься ніж. Степ, ліс чи берег океану – зовсім різні середовища, отже й вибір цих умов сильно відрізнятиметься. У сухому сосновому бору чудово покаже себе ніж із вуглецевої сталі. А ось на борту яхти все ж таки краще скористатися чимось із нержавіючої сталі (причому, особливо стійкої до солоної води, типу H1).

Так чи інакше, популярні сорти, такі як D2 або CPM 3V цілком підійдуть для похідного ножа.

Ну а якщо знадобиться нержавіюча сталь (наприклад, умови походу зовсім сирі), то недорога 420-а нержавійка, хоч її і лають за брак твердості, покаже себе в кращому вигляді. Зовсім непогані в цьому плані і сталі від корпорації Sandvic, що широко застосовуються виробниками не тільки зі Швеції, а й навіть якісними «китайцями» на кшталт CH Knives та SanRenMu.

На жаль, обсяг статті не дозволить нам «розвернутися на повну». Але ми дуже сподіваємося, що цей текст буде вам корисний, як перший крок у цю воістину неосяжну тему.